اکو کمپ

اکو کمپ

Takhte Jamshid

اکو کمپ

اکو کمپ چیست؟
شاید بتوان گفت اکوکمپ در واقع نوعی اکولژ است که گاها امکان جابجایی دارد.
اکوکمپ ها در واقع اقامتگاه های جمع و جوری هستند که تاکید زیادی بر حفاظت از محیط زیست و گردشگری پایدار دارد.( به مقاله گردشگری پایدار مراجعه کنید)
این اقامتگاه ها در طبیعت یا مناطق دور از شهر برپا میشوند تا دوری از زندگی شهری و آرامش و سبک زندپی جدیدی را برای گردشگران به ارمغان آورند.
اکو کمپ ها مکان مناسبی برای افراد ماجراجو وعلاقمند به طبیعت است تا کمی از تنش های زندگی مدرن دور شوند.
تفریح در اکو کمپ ها آنقدر متنوع است که هر کسی با هر سلیقه ای را مجذوب خود کند. البته این تفریحات بسته به جغرافیای مقصد متفاوت است. اما به طور کلی از فعالیت های هیجانی مانند آفرود سواری گرفته تا یوگا و انجام فعالیت ها روزمره مثل آشپزی در طبیعت را در بر میگیرد.

سرپرست اکو کمپ چه وظایفی دارد؟
مدیر یا سرپرست اکوکمپ اغلب از افراد محلی و آشنا به مقصد است.
مدیر اکوکمپ وظیفه برنامه ریزی و سرپرستی گشت ها، آموزش نکات ویژه زندگی در طبیعت، فراهم کردن امکانات لازم برای سفر گردشگران و رهبری گروه در کنار تورلیدر گروه می باشد.

تاریخچه اکو کمپ:
شاید مقوله طبیعتگردی و اکو کمپ ها موضوع جدید و نوینی در صنعت گردشگری باشد اما گذشتگان ما که به شکل عشایر و کوچ نشینی زندگی میکردند از سال ها قبل به این سبک زندگی آشنا اند و با همراه داشتن آداب و رسوم و فرهنگ و خورده فرهنگ های خاص الگوی بسیار کاملی برای مدیران امروزی اکوکمپ ها هستند.

چطور اکو کمپ بزنیم؟
برای راه اندازی اکو کمپ ابتدا باید آموزش های لازم را در دوره های مربوطه فرا بگیرید ( به دوره اکو کمپ مراجعه کنید) سپس جهت اخد مجوز های لازم از سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اقدام کنید .
توجه داشته باشید که راه اندازی اکو کمپ یکی از مشاغل پر درآمد با سرمایه اندک است.